Varroáza

Kdy a jak měl odebíráme na vyšetření varroázy

Odebíráme směsné vzorky veškeré zimní měli od všech včelstev na stanovišti, po nařízeném podzimním preventivním ošetření v předcházejícím roce. Vzorky se odebírají nejdříve 30 dní po posledním vložení ometených a čistých podložek na dna úlů, po provedeném podzimním preventivním ošetření a musí být odevzdány k vyšetření do 2. 2. 2023 na členské schůzi ZO Litvínov. Podložky musí být vyjímatelné a čistitelné a musí pokrývat celé dno.

Při odběru je třeba získat všechnu měl, napadanou na podložku na dně. Není přípustné odebírat měl přímo ze dna pouze jejím vymetáním. Na podložky padá v zimě jednak měl, ale i mrtvolky včel. Mrtvolky se v tomto případě nevyšetřují, proto je třeba z měli mrtvé včely odstranit. Je-li na podložce jen několik mrtvolek, vyberou se snadno. Při větším množství včel v měli je nejvhodnější všechnu měl z podložky přesypat přes mřížku nebo cedník s dostatečně velkými oky, aby propadli roztoči.

Vzorky se musí odebírat z každého stanoviště.

Směsné vzorky mohou zahrnovat měl maximálně z 25 včelstev z jednoho stanoviště.

PŘÍKLADY:

Mám 1 stanoviště s 20 včelstvy = odeberu měl ze všech 20 včelstev a vytvořím 1 směsný vzorek

Mám 1 stanoviště s 30 včelstvy = odeberu měl ze všech včelstev vytvořím 2 směsné vzorky po 15-ti včelstvech

Mám 2 stanoviště po 8 včelstvech = odeberu měl každého stanoviště zvlášť a vytvořím 2 směsné vzorky z každého stanoviště po 8 včelstvech. Vzorky z více stanovišť nelze spojovat.

Vysušení vzorku

Měl po odběru je nutné vysušit, aby neplesnivěla. Měl nejlépe uschne na novinách při běžné teplotě. Nesušte měl na topení. Jinak se vosk ohřeje a slepí. Pokud měl zůstane v hrudkách, nelze z ní zjistit skutečný počet roztočů.

Obaly

Vysušené vzorky sesypeme do obalů. Nejvhodnější obaly jsou vyzkoušené papírové tubusy s uzávěry. Nepužívejte kelímky od joglrtů uzavřené tkaninou. Vhodnější jsou přelepené a uzavřené dopisní obálky. Každý vzorek musí být označen štítkem, který je uveden pod textem. Nevhodné obaly jsou takové, ve kterých se měl může slepit, zplesnivět, nebo vypadávat.

Značení vzorků

Obal se označí číslem vzorku, jménem chovatele, názvem stanoviště a počtem včelstev. Všechny vzorky, které bude zasílat ZO Litvínov hromadně k vyšetření musí být označeny štítkem (viz. níže pod textem).

Spolu s vyšetřením měli na varroázu je možné z jednoho vzorku provést také vyšetření na mor včelího plodu. V tom případě je nezbytně nutné zřetelně označit na obalu.

V případě, že včelař si zasílá vzorky sám do akreditované laboratoře, je nutné vyplnit objednávku. Ta je k dispozici na jednotlivých stránkách laboratoří.

Vhodné vzorkovnice:

https://www.beedol.cz/zkusebni-laborator/#vzorkovnice


[text byl převzat z https://www.beedol.cz/2015/vzorky-meli-na-varroazu-odber-priprava-zasilani/]

© 2018 Základní organizace Litvínov. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky